Prenumerera på vårt nyhetsbrev
Sök
DSCF1285

Exportdagen fyllde Gummifabriken med inspiration

Exportdagen på Gummifabriken har nu gått av stapeln och vilken eftermiddag det blev. På scen möttes personliga berättelser, erfarenheter och framtidstankar i en inspirerande talkshow ledd av Frida Boisen, där vi fick höra allt från små anekdoter till hur några av Sveriges mest drivna entreprenörer byggt upp framgångsrika företag.

Halldora von Koenigsegg, operativ chef på Koenigsegg Automotive AB i Ängelholm, delade insikter om världsledande innovation och teknik i toppklass. Ulrik Lindström, medgrundare till BUBS GODIS AB, berättade om resan som satt svenskt godis på världskartan. Linn Weilar, vd för Nordic Cosmetics and Healthcare, tog oss igenom uppbyggnaden av ett exportimperium inom K Beauty. Oskar Brattberg, CTO på Sordin, gav oss en inblick i hur teknik, kvalitet och produktanpassning skapar global tillväxt.

Stort tack till alla medverkande och tack till Almi Jönköping för att vi fick vara med och styra upp årets version av Exportdagen.

Va roligt att du vill ta del av vår värld!

Är du medlem?*